Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: -Ondra-, martin_100, Olda, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Ivan Hofman
Kontaktovat uživatele:

Re: Povinnosti dopravce

Příspěvek

Taky je teď novej předpis ohledně rozměrů , budou potřeba nové štítky s rozměry jak auta nebo přívěsu nebo vozit papír kde jsou rozměry V x Š x D :wall:
čtv led 17, 2019 10:19 pm

153

Příspěvek

DriverBrno. Nařízení vlády č. 278/2008 Sb, o obsahových náplních jednotlivých živností, svou samostatnou přílohou č. 4 stanoví obsah volné živnosti Zasilatelství a zastupování v celním řízení takto: Zprostředkování přepravy věci z určitého místa do určitého místa, přičemž alespoň buď místo, z nějž se přepravuje, nebo to, do nějž se přepravuje, musí být na území České republiky a činnosti s tím spojené, zejména uzavření smluv o přepravě věcí do dohodnutého místa určení, obstarání dokladů (náložného nebo nákladního listu), zajištění naložení a uložení zásilky, doprovod zásilky, vybavení reklamací z přepravy. Zastupování osob v řízení o přidělení celně schváleného určení na základě zmocnění ve formě zastoupení přímého, kdy zástupce jedná jménem a ve prospěch zastoupené osoby. Vyplňování, potvrzování a předkládání celnímu úřadu celního prohlášení na propuštění zboží do příslušného celního režimu, nebo žádosti o přidělení jiného celně schváleného určení spolu s potřebnými doklady a poskytování potřebné součinnosti celnímu úřadu v souvislosti s předložením celního prohlášení nebo žádosti. Obsahem činnosti není vlastní přeprava nákladů.

Původně jsi se ptal jen na dodávku do 3 500kg. Je pravdou, že s dopravou do 3 500kg nemůžeš zrealizovat přepravu nad tuto hmotnost, ale při "velké" autodopravě zase musíš mít tu finanční způsobilost. Na živnost zasilatelství nemůžeš vykonávat vlastní přepravu nákladů, jak je napsáno výše.
pát led 18, 2019 9:02 am

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Se mi zdá, že je to driverovi z Brna jasný, jen si opět posteskl nad faktem, jak komplikované je mít vlastní autodopravu a jak jednoduché je mít spedici... :-) Ano i "malou" dopravu mít je zatím celkem jednoduché, ale v silničním balíčku EU z r. 2017 se mj. pomalu chystá fin. způsobilost i pro dopravce do 3,5t... http://info.odoprave.cz/pozice-sdruzeni ... mu-balicku
pát led 18, 2019 9:28 am

153

Příspěvek

Máš pravdu, teď když jsem to znovu zpětně četl, tak je to asi tak, jak píšeš. Původně jsem to pochopil, že chce vyměnit náklaďák za dodávku. Omouvám se.
Jinak je mně jasné, že se šrouby budou stále utahovat. Ta finanční způsobilost pro dodávky bude ještě ta jednodušší záležitost, budou i horší věci. Ale naštěstí to přichází, díky našim zákonodárcům, docela pomalu. Na příklad o tachografech do dodávek se mluví minimálně od doby, co jsme vstoupili do EU. A zatím stále vesele lítají, někteří i ke 30 000 km měsíčně....
pát led 18, 2019 10:03 am

DriverBrno

Příspěvek

povinost mít pojištění by prostě mít měli jak dodávkáři tak a i to zasilatelství, pak je v tom džungle
pát led 18, 2019 4:29 pm

153

Příspěvek

Přečti si bod 3), odkazu, co sem dal kolega ATW a zjistíš, že EU usiluje o zrušení pojištění finanční způsobilosti pro všechny. FZ se bude pravděpodobně dokazovat pouze majetkem. Ale to je dle mého názoru daleko.
pát led 18, 2019 6:33 pm

DriverBrno

Příspěvek

153: prokazovat to majetkem, to jakoby zbavili věřitele zcela veškerých šancí se domoci odškodnění.
sob led 19, 2019 10:11 am

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

DriverBrno: Asi se tu trochu míchají hrušky s jabkama... :-) Účel pojištění finanční způsobilosti rozhodně není hradit pohledávky věřitelů v dopravě, i když to tak může na první pohled vypadat. K tomu slouží jiné právní nástroje. Pokud si přečteš pojistné podmínky třeba u našeho největšího pojištovacího molochu https://www.ceskapojistovna.cz/document ... 018-v2.pdf , bude ti hned jasnější, k čemu takové pojištění je, resp. není... Asi největší problém vidím v tom, že s datem konce podnikání končí i pojistná smlouva. Toho se zřejmě domákli i v EU a proto usilují u zrušení takových pojistek...
sob led 19, 2019 11:16 am

DriverBrno

Příspěvek

ATW: na str. 9 viz. tvůj link na *pdf, stojí ve formulaci pod titulem I. pojistná nebezpečí (na co se pojištění vlastně vztahuje :?: ), já tam čtu doslava cituji: "..na peněžité závazky pojištěného.." a níže vysvětlení: neschopnost pojištěného dostát svým závazkům ....samozřejmě v době po rozhodnutí soudu o úpadku (toť moje dovození)
sob led 19, 2019 12:03 pm

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

DriverBrno: Ano, je to tam napsané a opravdu to vypadá, že pojišťovna uhradí věřiteli pohledávky. ALE! Nahlásit pojistnou událost musí pojistník/dlužník a nejdříve 3 měsíce po splatnosti (Proč by to dělal?). To už může běžet likvidace, či insolvence, tedy změna pojistných podmínek a automatické ukončení a zneplatnění smlouvy.
Dostal někdy nějaký věřitel plnění z pojištění fin. způsobilosti svého dlužníka? Pochybuji a rád bych si takový příběh poslechl...
Z 99% si toto pojištění, které ani není pojištěním (viz. dále) zřizují podnikatelé v začátcích, případně v těžkých letech běžícího podnikání. Navíc v zájmu dopravce je, si takové pojištění vůbec nepořizovat, už třeba proto, že na stránce 10 je větička - "Pojišťovna má proti pojištěnému právo na náhradu pojistného plnění, které z pojištění poskytla." Tedy z pojištění je vlastně pouhá půjčka... :hand:
sob led 19, 2019 1:31 pm

DriverBrno

Příspěvek

Dostal někdy nějaký věřitel plnění z pojištění fin. způsobilosti svého dlužníka? tohle by mě taky hodně zajímalo. Myslím, že většina takových pohledávek bude 3 měsíce po splatnosti. Dále bych nepletl pojmy: insolvence je lidově vlastně doba po úpadku (důležité je jakým způsobem se úpadek bude vyvíje) většinou nastává konkurs, ale může být i restruktualizace (to už jsme moc daleko tohle trvá roky). Já myslím, že je to podobné jako u dlužné mzdy kdy firma se ocitne v úpadku, konkrétně místo pojišťovny tohle vyplatí ÚP. No a už vůbec bych to nepřipodobňpval k půjčce, pojišťovna skutečně v konkurzu bude uplatňovat nároky, ale jen do výše majetkové podstaty, čili většinou nula nic. Praxe mě opravdu zajímá, ale jelikož si o majitelích společností nedělám iluze, tak patrně se o to ani nezajímají...Dále: ALE! Nahlásit pojistnou událost musí pojistník/dlužník tím jsi jist? Je to tam někde černé na bílém, možná jsem to přehlídl?
sob led 19, 2019 3:19 pm

153

Příspěvek

DriverBrno. Nahlásit pojistnou událost...... Viz: poslední link ATW, strana 12, článek 11, odstavec 1, písmeno d. To je v případě pojistky k prokázání FZ.
Ale co když prokazuju FZ rozvahou atd. v případě účetnictví nebo Daňovým přiznáním v případě daňové evidence? To mně také není jasné, co se s tím bude dít a jestli budeme čekat na nějaký soud...... nebo kdo o tom bude rozhodovat. V případě pojistky je to jasné. Zaplatí to pojišťovna a bude to po mně vymáhat. V případě bankovní záruky je to obdobné. Ale pokud to prokazuju "firemním majetkem", tak než se někdo rozhoupe může být majetek, zejména hotové finance, dávno pryč.
Já jsem se naučil tohle moc neřešit, zbláznil bych se z toho. Chtějí finanční způsobilost, tak to každý rok doložím a pouštím to z hlavy. Znám dost autodopravců, co zkrachovali a ani jeden to neplatil z finanční způsobilosti.
sob led 19, 2019 6:19 pm

DriverBrno

Příspěvek

153: tento článek se motá kolem škodní události, ale je možné že to platí obecně pro veškeré škody, pro to na co se nevztahuje uvedeno hned v úvodu, např. ušlý zisk, penále, atd. Dle mého by šlo uplatnit např. minimálně náklady za nezaplacenou přepravu, ale problém vidím v tom, že pojistník se přihlásí pojišťovně. Z obecné logiky věci, by měl na pojišťovnu se přihlásit se svými nároky člověk, jakmile se dozví že jeho dlužník (pojistník) se ocitl v úpadku. Stejná analogie jako když ti někdo ťukne auto, dává ti kontakt na svou pojišťovnu, nebo viz. ÚP náhrada nezaplacené mzdy (tady) se hlásíš jako poškozený zaměstnanec a na základě zákona (anologie s pojistkou) dostáváš vyplacen zákonný nárok. Těžko před krachem nějaký podnikatel (většinou schovaný ve sklepě s vyplým mobilem) volá na pojišťovnu a hlásí seznam poškozených osob -to je vtip.
sob led 19, 2019 6:59 pm

ATW service
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

153: Díky za odkazovou výpomoc, kolega DriverBrno to zřejmě nechce celé číst. Chápu, je to nuda... ;-)

DriverBrno: Pomoc státu (zákon 118/2000 Sb.) ve formě ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele bych do toho nemotal, i když Tvé připodobnění zní logicky. Pojišťovna se ale řídí jinými zákony a je to soukromá firma, která musí vydělávat. Dovedu si ještě představit případ, kdy je podnikatel "v poslední zátočině, kterou nemůže vybrat", tedy nemá hotovost, nikdo mu nepůjčí a užuž se stahují mračna v podobě návrhu na insolvenci ze strany věřitelů. Pak by snad mohl požádat pojišťovnu o pojistné plnění (úhradu závazků) a možná by tu "zátáčku" vybral.
Pojistka vs. Půjčka. Pokud si pojišťovna dá do pojistné smlouvy rovnou, že pojistné plnění bude po pojistníkovi nárokovat, potom to není už z podstaty žádné pojištění, ale pouhá půjčka... U každé jiné pojistky, která je opravdovou pojistkou, jsou podmínky, kdy bude plnění zpětně vymáháno celé (alkohol, drogy, úmysl apod.), případně jeho část (spoluúčast, nedbalost atd.)
ned led 20, 2019 11:04 am

DriverBrno

Příspěvek

ATW: pojistka rozhodně nemá sloužit jako fianační "výpomoc", je to institut ručení náhrady škody, podnikatel s tím nemůže kalkulvat jako s nějakou finanční injekcí. Podle mě ďábel se skrývá v detailu tedy tou klausulí že o plnění požádá pojistník si pojišťovna zajistila, že vlk se nažere (my budeme cálovat) a pojištovna o nic nepřijde. Jinou logiku to mít nemůže.Tak to potom ať to raději zruší a prokazuje se seto úřčetní uzávěrkou -možná to je ten správný lék na situaci v autodopravě. Ale ať taková uzávěrka projde souhlasem přes nezávislý orgán EU, než že si ji Polák nechá schválit kámošem na polském úřadě.
ned led 20, 2019 11:27 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“