Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: Olda, -Ondra-, martin_100, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
vašek

pojištění nákladu vnitro CMR

Příspěvek

předělával jsem pojistky nákladu vnitro, pojišťovny už to nazývají CMR pojištění

znamená to tedy že by měl být pokaždý camrák na vnitro? zatím nikdo z odesilatelů cmr neřeší
čtv led 31, 2019 12:52 pm

Stralis 4P2
Kontaktovat uživatele:

Re: pojištění nákladu vnitro CMR

Příspěvek

Tohle mi přišlo z ČESMADU.

NOVINKA
Nákladní list pro vnitrostátní přepravy zboží dle úmluvy CMR
Od 1. ledna platí pravidla Úmluvy CMR i pro vnitrostátní přepravu a přepravní smlouva se uzavírá podle stejných pravidel dle této dohody uzavírá.
Vnitrostátní nákladní list (podle osvědčeného vzoru CMR) je doklad o uzavření přepravní smlouvy a tudíž ho vřele doporučujeme začít používat pro všechny vaše přepravy vzhledem k bodům níže:

1.) má jednotnou formu a je možné do něj zapsat vložit výhrady ke stavu zboží - řidičem, odesílatelem, příjemcem zboží
2.) je zde určitá jistota všech stran (odesilatele, dopravce a příjemce), že zboží dojde v pořádku
3.) jedná se o ideální formu prokázání vztahu dopravce (řidiče) k nákladu dle požadavku zákona o silniční dopravě
4.) urychlení a usnadnění kontroly na silnici
5.) nákladní list (vnitrostátní CMR) od nás je 3 listý číslovaný dokument, který lze jednoduše použít pro všechny tři strany zapojené do přepravního řetězce, jeden si ponechá odesílatel, druhý příjemce a třetí dopravce.
čtv led 31, 2019 3:12 pm

vašek

Příspěvek

jj, to je teorie, ale zatím žádnej odesilatel cmr nedává, pokud jedu jen na puťovku tak bude CMR pojištění neplatné nejspíš

takže dát šofcum camráky a zpv budou pořád dál potvrzovat nejspíš než si firmy na cmr zvyknou a nebudou chtít zpv
čtv led 31, 2019 6:58 pm

DriverBrno

Příspěvek

CMR by měl vyplňovat zasilatel, už z principu že v řezězci může být i na vnitru více dopravců. Zatím to nikdo neřeší do doby než se začnou pojišťovny cukat s plněním z důvodu, že se nejelo na CMR..a to nastane brzy. Jinak si myslím, že pojištěné to je - když máš sjednáno, ale ne do výše uváděné hodnoty, ale dle tabulkové hodnoty od váhy nákladu. Za pár měsíců se k tématu můžeme vratit, zatím bude každý poskytovat svoji verzi.
čtv led 31, 2019 9:19 pm

153

Příspěvek

Na konci roku 2015, jsme asi tři měsíce jezdili do Rehau Linhartice (Moravská Třebová) a na zpáteční náklad oni vyžadovali abychom měli čisté CMR, jen to orazítkovali a ostatní jsme museli dopsat sami. Jinde jsem se na vnitru nikdy s CMR nesetkal.

Já si myslím, že pokud to nebudou dopravci vyžadovat, tak hodně dlouho nikdo vypisovat CMR nebude. Řeší to zákon 111/1994 Sb. (§ 9a) a ten se týká v podstatě jen dopravců, ostatní ani nevědí, že existuje. Uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že pokud to někdo začne kontrolovat, tak to začnou dopravci vyžadovat a pak budou muset odesilatelé CMR vystavovat i na vnitro. Do té doby bude asi klid. Čas nám to všechno ukáže.

Ve středu nám jedno auto důkladně proklepli celníci a žádný CMR nechtěli. A i kdyby ho chtěli, bylo by to zbytečné..... V autě se nacházelo pouze pár čistých výtisků CMR

Ještě bych jen dodal, že na přepravní smlouvy uzavřené do 31.12.2018 včetně, se povinnost mít CMR nevztahuje. To znamená, že kdo máte dlouhodobou smlouvu o přepravě, uzavřenou v loňském roce a dříve, jste z toho prozatím venku. To není můj výmysl, ale vyplývá to z výše uvedeného zákona, a protože přepravní smlouvy se ve vozidlech nevozí, tak všichni víme, co máme při případné kontrole na silnici říkat..... To ovšem neplatí při kontrole ve firmě.
pát úno 01, 2019 11:14 am

DriverBrno

Příspěvek

každopádně i pro policajty bys měl mít v autě přepravní list, kde jsi uveden jako dopravce -nestačí jen DL: odesílatel--příjemce. Takhle mě to vysvětlili bílé čepice při silniční kontrole. Bouchnul jsem dodatečně nahoru naše razítko a byli spokojeni, jinak prej je zato několikatísícový flastr-jak jsem koupil tak prodávám:)
pát úno 01, 2019 12:59 pm

153

Příspěvek

Přepravním dokladem v silniční nákladní dopravě je:

přepravní list vyplněný a odevzdaný odesílatelem nebo
dodací list, pokud vyhovuje podrobnějším přepravním podmínkám.

Řádně vyplněný přepravní list je povinen odevzdat dopravci odesílatel, a to zároveň se zásilkou. Přepravní list doprovází přepravovanou zásilku až do jejího vydání určenému příjemci, popřípadě do její likvidace.

Přepravní list musí obsahovat nejméně tyto náležitosti:

název (jméno) odesílatele a příjemce,
obvyklé pojmenování obsahu zásilky a jejího obalu,
počet kusů,
celkovou váhu zásilky,
místo nakládky a místo vykládky,
datum a potvrzení převzetí zásilky dopravcem a příjemcem

Na přepravním listu je uvedeno kdo zásilku k přepravě převzal (dopravce).
Domnívám se, že do konce loňského roku platilo výše uvedené. Od nového roku by měl být ten CMR.
Ale už jsem se setkal kolikrát s tím, že policie chce něco, co nikde není uvedeno a je to něčí výmysl. Když jsi si jistý, nemá cenu se dohadovat, ať to napíšou a dají do správního řízení. Ale záleží na Tvé osobní odvaze.
My zatím jezdíme na dodací listy a potvrzené ZPV (puťovky, stazky). Většinou potvrzený ZPV je jediným dokladem, že jsme někde byli. Ale podle mne, by opravdu stačilo dát na dodací list razítko nebo to dopsat ručně, že to někdo převzal. Stejně odesilateli většinou potvrzuješ jednu kopii.
pát úno 01, 2019 1:45 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“